CLIENTS:

ABOUT:

Director and digital artist based in Istanbul who uses a variety of mediums including; graphic design, motion graphics, 3D, digital film and sound design.

He has BA degree in Graphic Design and MA degree in Visual Communication Design also written a thesis titled "Cross Modal Usage in Audio-Visual Synchronization for Communication Design".

Working on creative projects for branches mainly like; technology, communication, fashion, music and performance arts. Mete Yafet has created visual solutions for global brands, designed for various exhibitions and publications also directed projection mapping events and video projects.

HAKKINDA:

İstanbul tabanlı yönetmen ve dijital sanatçı. Grafik tasarım, hareketli grafikler, 3D, dijital film ve ses tasarımı gibi çeşitli ortamları kullanıyor.

Grafik Tasarım lisansı ve Görsel İletişim Tasarımı yüksek lisanslarına sahip aynı zamanda "Ses-Görüntü Senkronizasyonunun İletişim Tasarımında Modaliteler Arası Kullanımı" konulu yazılı bir tezi var.

Ağırlıklı olarak teknoloji, iletişim, moda, müzik ve sahne performans sanatları alanlarında yaratıcı projeler üzerine çalışıyor. Mete Yafet global markalar için görsel çözümler yarattı, çeşitli sergiler ve yayınlar adına tasarımlar üretti aynı zamanda sahne etkinliklerinde ve video projelerinde yönetmenlik yaptı.